Fińska marynarka wojenna ujawniła nieco informacji na temat projektowanych korwet. W ramach programu Laivue 2020 (Flotylla 2020) w następnej dekadzie do służby mają wejść cztery jednostki.

Do tej pory trzon sił uderzeniowych fińskiej marynarki wojennej stanowiły kutry rakietowe. Obecnie w linii znajdują się po cztery jednostki typu Hamina (na zdjęciu) i Rauma. Analiza przyszłego morskiego pola walki wykazała jednak, że konieczne będą większe okręty o szerszych możliwościach.

Za jedno z głównych wyzwań uznano w Helsinkach konieczność operowania w zasięgu rosyjskiego systemu obrony wybrzeża Bastion. Uznano więc, że większy kadłub będzie mógł pomieścić więcej środków przeciwdziałania, a także umożliwi operowania na zalodzonych wodach północnego Bałtyku. Docelowo korwety będą miały długość stu metrów, testy modelu kadłuba w skali 1:15 zostały już przeprowadzone, a ich wyniki uznano za bardzo zadowalające.

Reszta danych pozostaje w sferze spekulacji. Równolegle z projektowaniem korwet przebiega poszukiwanie uzbrojenia oraz systemów okrętowych. W ramach programu PTO2020 pozyskany zostanie nowy pocisk przeciwokrętowy, który najprawdopodobniej będzie miał także możliwość atakowania celów lądowych. Jako główne uzbrojenie artyleryjskie typuje się armatę Boforsa kalibru 57 milimetrów.

Nie wiadomo jednak, czy Finowie zdecydują się na zakup nowych dział w wersji Mk 3 czy też tradycyjnie wybiorą „recykling” starszych wersji armat pozostałych po okrętach wycofanych ze służby. Fińska marynarka wojenna jest znana z oszczędnego gospodarowania swoimi skromnymi zasobami i możliwe, że „recyklingowi” poddane zostaną także inne urządzenia i systemy.

Prawdopodobnie istotnym partnerem programu budowy korwet zostanie Szwecja. Oprócz Boforsa mówi się o zamówieniu systemu kierowania walką Saab 9LV z radarem CEROS 200. Ale zainteresowanie kontraktem wykazały także Atlas Elektroniks, Kongsberg i Raytheon. Same okręty będą miec zapewne nieco wspólnego z rodziną MEKO, bowiem w ich projektowaniu uczestniczy biuro MTG-Marinetechnik Gmbh.

Zobacz też: Walka o fińskie niebo. Przegląd programu HX

(corporalfrisk.com)

MKFI, domena publiczna