Potwierdziły się informacje, że Korea Południowa nie zorganizuje otwartego przetargu na morskie samoloty wielozadaniowe, ale kupi je z wolnej ręki w ramach umorzy międzyrządowej ze Stanami Zjednoczonymi. Amerykański Departament Stanu wydał już pozwolenie na przeprowadzenie tej transakcji, ujawniając przy okazji jej szczegóły.

Amerykańskie pozwolenie obejmuje dostawę samolotów P-8 Poseidon i pakietu wyposażenia dodatkowego za 2,1 miliarda dolarów. W przypadku wyposażenia dodatkowego chodzi o wielofunkcyjny system dystrybucji informacji dla każdego samolotu i taktyczne centrum operacyjne. Ponadto samoloty będą wyposażone w systemy nawigacji bezwładnościowej i satelitarnej, urządzenie ostrzegające przed rakietami AN/AAR-54, głowicę elektrooptyczną MX-20HD, system hydroakustyczny AN/AAQ-2(V)1, radar AN/APY-10, urządzenie walki elektronicznej ALQ-240 i wyrzutnię flar i dipoli AN/ALE-47. Do tego dochodzą silniki i pakiet części zamiennych.

Jeśli kontrakt zostanie formalnie podpisany, Korea Południowa stanie się siódmym użytkownikiem Poseidonów. Pozostali to Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Norwegia, Australia, Indie i Nowa Zelandia. To ostatnie państwo zamówiło samoloty w czerwcu tego roku.

Zobacz też: Kontrowersje wokół indyjskich P-8I

(navaltoday.com)

Maciej Hypś, konflikty.pl