Wojska lotnicze Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej po raz pierwszy w historii zorganizowały otwarte dla publiczności pokazy lotnicze. Odbyły się one na wojskowo-cywilnym lotnisku Wŏnsan-Kalma w prowincji Kangwŏn pod anglojęzyczną nazwą Wonsan International Friendship Air Festival.

Nazwa w języku angielskim nie jest tutaj bez znaczenia, dwudniową imprezę (24 i 25 września) zorganizowano bowiem w celu promocji regionu jako idealnego miejsca dla zagranicznych turystów. Obecnych było kilkuset zagranicznych gości. W organizowaniu pokazów udział miało brytyjskie przedsiębiorstwo turystyczne Juche Travel Services, które już od czterech lat umożliwia spotterom z Zachodu odwiedzanie Korei Północnej. Liczbę widzów koreańskich szacuje się na 15 tysięcy.

W powietrzu lub na ziemi zaprezentował się praktycznie każdy typ bojowego statku powietrznego znajdującego się na stanie tamtejszego lotnictwa. Pojawił się MiG-29, Su-25, MiG-21bis, Y-5 (chińska kopia Ana-2), śmigłowce Mi-8 czy należące do linii Air Koryo samoloty pasażerskie Tu-134, Tu-154 i Ił-62.

Ciekawostką były śmigłowce Hughes 500E, po raz pierwszy zaprezentowane publicznie. Do niedawna nie było nawet pewne, czy Pjongjang faktycznie dysponuje tymi amerykańskimi maszynami (prawdopodobnie zostały tam przemycone w latach 80.).

Pewną liczbę zdjęć z pokazów można obejrzeć w serwisie internetowym czasopisma Combat Aircraft.


(theguardian.com; na zdjęciu północnokoreański MiG-15 w muzeum w USA, fot. André Wadman, GNU Free Documentation License, Version 1.2)