Wczoraj dyrektor generalny Dassault Aviation Éric Trappier i francuska minister obrony Florence Parly podpisali kontrakt na opracowanie nowej wersji myśliwca wielozadaniowego Rafale, która oznaczona będzie F4. W myśl podpisanej umowy koncern Dassault dostarczy trzydzieści samolotów w nowym standardzie za 2 miliardy euro. Uroczystość sygnowana dokumentu odbyła się w zakładach w Mérignac.

Jest to kolejny, bardziej praktyczny, krok w dążeniu do wprowadzenia nowej wersji samolotu do służby we francuskim lotnictwie wojskowym i marynarce wojennej. W marcu 2017 roku francuski resort obrony zatwierdził modernizację myśliwców do standardu F4.

Prace nad nową wersją swoim zakresem obejmą między innymi zabudowanie radiolokatora RBE2, radiostacji programowalnej, układu optoelektronicznego, a także instalację nowego systemu sterowania silnikiem M88, wyświetlacza nahełmowego i zaawansowanego systemu diagnostycznego (Système de Pronostic et d’Aide au Diagnostic). System ten będzie wykorzystywał elementy sztucznej inteligencji i ma radzić sobie z przetwarzaniem i analizą dużej ilości danych. Samolot otrzyma również układy samoobrony, wskaźnik przezierny i zasobnik celowniczy TALIOS (TArgeting Long-range Identification Optronic System).

Modernizacja odbywać się będzie na podstawie doświadczeń płynących z operacji bojowych, szczególnie na Bilskim Wschodzie. Myśliwiec Rafale w standardzie F4 będzie przystosowany do przenoszenia jeszcze rozwijanych pocisków Mica-NG, bomb kierowanych AASM oraz nowych wersji pocisków ASMP-A i SCALP.

Zakłada się, że certyfikacja nowego Rafale’a F4 odbędzie się w 2024 roku, ale producent zapewnia, że już dwa lata wcześniej będą dostępne samoloty z niektórymi nowo wprowadzonymi funkcjami. Minister Parly poinformowała, że w 2023 roku Paryż zamówi trzydzieści Rafale’i F4. Samoloty te trafią do służby w latach 2027–2030. Oprócz nowych maszyn systematycznie do standardu F4 będą unowocześniane wszystkie samoloty tego typu służące we francuskich siłach zbrojne.

Wczoraj informowaliśmy o odbiorze pierwszego myśliwca wielozadaniowego Dassault Rafale M zmodernizowanego do standardu F3-R.

Zobacz też: Indie: Sąd najwyższy zatwierdził kupno Rafale’i

(informacja prasowa Dassault Aviation)

Dassault Aviation