Kongsberg Defence Systems podpisał z Hanwha Land Systems umowę na dostarczenie zintegrowanego systemu walki do zamówionych przez Finlandię haubic samobieżnych K9 Thunder. Finlandia kupi od Korei Południowej za 146 milionów euro czterdzieści osiem używanych K9 wraz z pakietem szkoleniowym i zestawem części zamiennych.

Opracowany przez Kongsberga system walki Integrated Combat Solution (ICS) przeznaczony jest dla wszelkich pojazdów i innych platform taktycznych. Historycznie wywodzi się z programu zestawu przeciwlotniczego NASAMS. System oparty jest na otwartej architekturze i pozwala na wymianę danych między pojazdami na duże odległości w czasie rzeczywistym. System znalazł zastosowanie między innymi w norweskich CV90 i Leopardach 2. Wartość umowy i ostateczny termin zakończenia prac nie zostały ujawnione.

K9 była testowana w Finlandii w listopadzie 2016 roku, kiedy między innymi przeprowadzono strzelania z użyciem ostrej amunicji. Decyzja o zakupie haubic samobieżnych była podyktowana w dużym stopniu obawami o bezpieczeństwo granicy z Rosją. Jak wcześniej informowaliśmy, również Estonia kupi używane K9, ale negocjacje w tej sprawie jeszcze się toczą i będzie to osobna umowa, a nie ta zawarta przez Finlandię.

Zobacz tez: Wybuch na ćwiczeniach może zmienić decyzję Indii w sprawie K9

(shephardmedia.com)

Republic of Korea Armed Forces