Kongsberg Maritime i fińskie siły zbrojne podpisały umowę na dostarczenie czterech sonarów ST2400 VDS (Variable Depth Sonar). Urządzenia zostaną zamontowane na wszystkich korwetach typu Hamina w ramach programu modernizacji Flotylla 2000MLU.

Sonar ST2400 VDS został zaprojektowany i zoptymalizowany do wykrywania okrętów podwodnych, bezzałogowych pojazdów podwodnych i min morskich na wodach przybrzeżnych. Sonar pracuje na średnich częstotliwościach, które są optymalne dla zastosowania na płytkich wodach. Urządzenie ma kompaktową budowę i ważny mniej niż trzy tony. Sonar może pracować zarówno przy dużych prędkościach jak i w czasie postoju. Sonar wysyła sygnały we wszystkich kierunkach jednocześnie.

– Fińska marynarka wojenna jest naszym kluczowym partnerem od czasu opracowania pierwszego ST240 VDS w latach dziewięćdziesiątych do najnowszej wersji ST2400 VDS, którą mamy dzisiaj – mówi reprezentujący Kongsberga Thomas Hostvedt Dahle. – Sonar został przetestowany w wymagających warunkach na bardzo płytkich wodach Bałtyku, gdzie występują bardzo trudne warunki hydrologiczne. W przyszłości zamierzamy wspólnie z fińską marynarką wojenną kontynuować prace nad naszym systemem, tak by osiągać jeszcze lepsze wyniki na tym najtrudniejszym do wykrywania okrętów podwodnych akwenie.

Zobacz też: Modernizacja fińskich stawiaczy min zakończona

(informacja prasowa)

MKFI, domena publiczna