Służba prasowa Ukroboronpromu poinformowała, że Charkowskie Biuro Konstrukcyjne Morozowa i Zakłady Małyszewa są niemal gotowe do przekazania kolejnej transzy zmodernizowanych czołgów podstawowych T-84 Opłot-M. Pojazdy pancerne wymagają jeszcze kosmetycznych poprawek i testów, które odbędą się pod nadzorem urzędników ukraińskiego ministerstwa obrony.

Zgodnie z zapewnieniami państwowego koncernu sprawdzono wszystkie podsystemu czołgu i albo je odświeżono, albo wymieniono na całkowicie nowe. Ukraińcy zmodernizowali system wieżowy, odświeżyli kadłub i, co najważniejsze, dopancerzyli pojazd. Osłona zmodernizowanego Opłota-M składa się z pancerza zasadniczego i modułów dodatkowych. Część kadłubowa, wieżowa i burtowa zawierają ukraiński pancerz reaktywny Nóż.

Ponadto wymieniono układy elektroniczne, zamontowano nowe, szyfrowane cyfrowe radiostacje i zmodernizowano systemy obserwacyjne czołgu. Ukraińcy zapewniają, że czołg zyskał możliwość prowadzenia efektywnej walki w każdych warunkach atmosferycznej zarówno w dzień, jak i w nocy. Zdolny ma być również do działań w warunkach zakłóceń pasywnych i aktywnych zakłóceń radioelektronicznych.

Ukraińskie wojska lądowe odebrały pierwszą partię ośmiu zmodernizowanych czołgów T-84 Opłot-M w lipcu 2015 roku. Zakłady Małyszewa w Charkowie odświeżają również czołgi podstawowe T-64BM Bułat i dostarczają je z powrotem do ukraińskich wojsk lądowych. Do maja 2017 roku odrestaurowali pięćdziesiąt maszyn i przystąpili do prac nad kolejnymi.

Zobacz też: Ukroboronprom buduje Opłota dla USA

(informacja prasowa Ukroboronpromu)

materiały prasowe Ukroboronpromu