General Dynamics Land Systems otrzymał kolejny kontrakt na produkcję oraz modernizację czołgów M1A2 Abrams. Wartość podpisanej umowy sięgnęła 132,7 miliona dolarów. Jest on częścią wieloletniego kontraktu, w ramach którego Amerykanie zgodzili się zmodernizować flotę czołgów tego typu w Arabii Saudyjskiej.

Kontrakt zakłada produkcję 69 czołgów M1A2 (M1A2S) Abrams. Umowa jest częścią prac rozpoczętych w 2008 roku, a polegających na zaktualizowaniu wersji M1A1 i M1A2 do standardu M1A2 SEPV2. Nowe maszyny mają odpowiadać saudyjskim warunkom lokalnym oraz stanowić odpowiedź na ciągle rosnące wymagania na współczesnym polu walki.

M1A2 SEPV2 jest drugim etapem kompleksowego ucyfrowienia pojazdu. Na wyposażeniu znajdzie się nowy komputer, zaawansowane monitory i czujniki. Ponadto w tej wersji pojawiły się nowe celowniki oraz zmodyfikowana łączność wewnętrzną. Wzmocniony pancerz spowodował wzrost masy do 63 ton.

Prace będą wykonywane przez pracowników w Joint Systems Manufacturing Center w Limie w stanie Ohio. Planowany termin zakończenia to 31 lipca 2014 roku.

(armyrecognition.com)