Kazachskie media poinformowały, że tamtejsze lotnictwo wojskowe odebrało dzisiaj kolejną transzę czterech samolotów wielozadaniowych Su-30SM. Maszyny przybyły do 604. Bazy Lotniczej w Tałdykorganie z zakładów koncernu Suchoja w rosyjskim Irkucku. Dostawa stanowi częściową realizację porozumienia o sprzedaży z 2017 roku.

– Dzisiaj siły powietrzne Kazachstanu otrzymały nowoczesne myśliwce Su-30SM, które zwiększają potencjał lokalnego lotnictwa – powiedział generał dywizji Nurłan Ormanbetow, dowódca wojsk lotniczych i obrony powietrznej Kazachstanu. – Ponadto lotnicy są w stanie wznieść się na wyższy poziom dzięki charakterystyce technicznej samolotu. Su-30SM wpłynie na wzrost bezpieczeństwa w kazachskiej przestrzeni powietrznej. Dzięki prezydentowi Kazachstanu Nursułtanowi Nazarbajewowi kazachskie siły zbrojne z roku na rok wzmacniają się, uzyskując nowoczesny sprzęt i podnosząc profesjonalizm żołnierzy.

Zakup Su-30SM ogłoszono w lutym 2015 roku, nie precyzując wówczas rozmiarów zamówienia i terminów dostaw. Już dwa miesiące później pierwsze maszyny zasiliły kazachskie wojska lotnicze, a ich szybka dostawa zagwarantowana była dzięki szczególnemu porozumieniu szefów resortów obrony Rosji i Kazachstanu.

W grudniu 2016 roku do Kazachstanu dotarły dwa kolejne Su-30SM. We wrześniu 2017 roku podczas forum militarno-technicznego Armija-2017 w Moskwie podpisano kolejne porozumienie o sprzedaży samolotów tego typu. W przeciwieństwie do poprzedniego kontraktu wówczas zdecydowano o ujawnieniu liczby kupionych przez Kazachstan Su-30SM. Władimir Kożin, doradca do spraw współpracy militarno-technicznej prezydenta Władimira Putina, poinformował, że do odbiorcy trafi dwanaście maszyn, ale nie podał harmonogramu dostaw i wartości kontraktu.

Zobacz też: Kazachowie modernizują Su-25

(defence-blog.com, topwar.ru, tass.com)

ministerstwo obrony Kazachstanu