Sprzedaż samolotów wielozadaniowych Eurofighter Typhoon do Kataru to duży sukces brytyjskiego przemysłu. W dłuższej perspektywie może on jednak zaszkodzić brytyjskim siłom powietrznym.

W ostatnim czasie Katar zdecydował się na ogromne zakupy uzbrojenia, na które składa się między innymi dziewięćdziesiąt sześć myśliwców – F-15, Rafale’i i Typhoonów. Tak duże zakupy dla niewielkich do tej pory sił powietrznych mogą spowodować problemy z personelem do ich obsługi.

O ile można sobie wyobrazić, że wśród Katarczyków znajdzie się odpowiednia liczba pilotów, o tyle znacznie większy problem będzie z inżynierami i technikami. Jest wielce prawdopodobne, że Katarczycy będą chcieli zatrudnić w swoich siłach zbrojnych doświadczony personel z państw już użytkujących Typhoony – w tym z Wielkiej Brytanii, w której powstanie wspólna jednostka tych samolotów.

Będzie to duże wyzwanie dla RAF-u, który sam od długiego czasu zmaga się z niedoborem personelu i szuka możliwych dróg na zwiększenie zatrudnienia. Katarczycy są w stanie zaoferować zachodniemu personelowi znacznie lepsze zarobki i wygodne warunki życia. Może się więc okazać, że krótkoterminowy wysoki zysk zmieni się w długotrwały kosztowny problem brytyjskich sił powietrznych.

Zobacz też: Katar zainteresowany pakistańskimi samolotami

(shephardmedia.com)

Cpl Graham Taylor RAF / ©UK MoD Crown Copyright 2017