Według dziennikarzy niemieckiego dziennika Süddeutsche Zeitung Katar niebawem otrzyma cztery czołgi podstawowe Leopard 2A7 i trzy haubice PzH 2000. Będzie to pierwsza dostawa w ramach realizacji kontraktu podpisanego w kwietniu 2013 roku. W myśl umowy emirat Kataru zakupi 62 Leopardy 2 i 24 haubice PzH 2000 za łączną kwotę 1,89 miliarda euro. Jak twierdzi niemiecka gazeta sprzęt opuścił Niemcy kilka dni temu i wkrótce zostanie dostarczony do Kataru.

Wydaje się więc, że konieczność zapłaty wysokich odszkodowań na rzecz firm przemysłu obronnego w przypadku niezrealizowania kontraktu wzięła górę nad wewnętrznymi kontrowersjami politycznymi. Przeciwko sprzedaży uzbrojenia do Kataru były ugrupowania lewicowe oraz kościoły. Głównym powodem jest nieprzestrzeganie praw człowieka przez władze emiratu. Zgodnie z raportem Süddeutsche Zeitung Berlin obecnie stara się wynegocjować, że dostarczony sprzęt nie zostanie zastosowany podczas interwencji w Jemenie.

(armyrecognition.com; fot. Oscar in the middle, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0, via Wikimedia Commons)