Japońskie Siły Samoobrony (JSDF) otrzymały rozkaz przygotowania się do zestrzelenia północnokoreańskiej rakiety, wojsko ma przygotować się także na upadek jej szczątków na terytorium Japonii.

O wydaniu rozkazu poinformował media minister obrony Tanaka Naoki. Decyzja o takim rozwiązaniu sprawy została podjęta we wtorek na specjalnym posiedzeniu, w którym oprócz Naokiego uczestniczyli premier Noda, minister spraw zagranicznych Gemba oraz wicepremier Okada. Na Okinawie, w rejonie, której spodziewany jest przelot rakiety, rozmieszczone zostaną wyrzutnie rakiet Patriot (PAC3), a na wodach okalających wyspę niszczyciele wyposażone w system Aegis i rakiety SM-3. Rozkaz o przygotowaniu się do upadku szczątków zestrzelonej rakiety na terytorium Japonii lub jej wody terytorialne został wydany już w piątek 23 marca na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa.

Pomimo międzynarodowych nacisków Korea Płn. odmawia rezygnacji z umieszczenia na orbicie swojego satelity. Cała akcja jest powszechnie uznawana za zakamuflowany test międzykontynentalnego pocisku balistycznego. Test zapowiadany jest na okres 12-16 kwietnia, start miałby mieć miejsce pomiędzy godziną 7 rano a południem czasu lokalnego.

Władze Okinawy już zapowiedziały pełne poparcie dla działań rządu, a rada miejska Ishigaki wydała nawet rezolucję wzywającą rząd do jak najszybszego rozmieszczenia Patriotów na wyspie.

(KYODO)