Rośnie napięcie między Chinami a Japonią. W niedzielę 7 sierpnia Japonia oskarżyła Chiny o zainstalowanie sprzętu radarowego na platformie wydobywczej gazu w okolicach spornych obszarów na Morzu Wschodniochińskim. Tokio twierdzi, że radar tego typu często znajduje się na okrętach patrolowych i nie jest niezbędny przy eksploatacji złóż. Rosną obawy, że Chiny chcą wykorzystać platformy jako stacje wojskowe.

Japonia wezwała Chiny do wstrzymania budowy platform wydobywczych na Morzu Wschodniochińskim na mocy zawartego w 2008 roku porozumienia o współpracy w zakresie rozwoju i eksploatacji obszarów morskich. Jednostronne działania Chin wywołują protesty i podsycają napiętą już sytuację.

6 sierpnia Państwo Środka otrzymało już ostrzeżenie, po tym jak jednostki chińskiej straży wybrzeża i ponad dwieście trzydzieści kutrów rybackich pojawiło się zbyt blisko wód należących do Japonii.

(straitstimes.com; fot. Al Jazeera English na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic via Wikimedia Commons)