Japońskie ministerstwo obrony ujawniło wymagania stawiane przed nową generacją niszczycieli. Oprócz udoskonalonego systemu Aegis okręty będą wyposażone w szereg technologicznych nowinek.

Ministerstwo dopiero rozesłało zapytania ofertowe do stoczni, jednak planowana para niszczycieli oznaczonych jako 27DD miałaby wejść do służby już w latach 2020-21. W celu maksymalnego uproszczenia i przyspieszenia prac nowy typ ma bazować na powiększonym kadłubie niszczycieli typu Atago. Wyporność standardowa 27DD ma wynosić 8,2 tysiąca ton, o 500 więcej niż Atago.

Na uzbrojeniu nowej generacji okrętów mają się znaleźć laserowy system obrony bezpośredniej oraz działo elektromagnetyczne. Środki na rozwój tego ostatniego zostały przewidziane już w tegorocznym budżecie resortu obrony. Wysokie zapotrzebowanie nowych rodzajów broni na energię znalazło swój oddźwięk w wymaganiach stawianych przed układem napędowo-energetycznym. Japończycy zdecydowali się już na dalszy rozwój układu typu COGLAG złożonym z turbin gazowych i silników elektrycznych, które mają zapewnić odpowiedni zapas mocy.

(navyrecognition.com, fot. U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Michael A. Lantron)