Japońskie ministerstwo obrony poinformowało, że pozyska dwa transportery Patria AMV XP bezpośrednio od producenta. Wozy będą testowane przez żołnierzy w celu zbadania, czy spełniają wymogi Lądowych Sił Samoobrony (Rikujō Jieitai), które poszukują następcy obecnie używanych transporterów opancerzonych. Rywalem fińskiego przedsiębiorstwa będzie koncern Mitsubishi Heavy Industries, który do testów wystawi transporter własnej produkcji, i General Dynamics Canada, wystawiający transporter LAV.

Trwające rok testy wyłonią zwycięską konstrukcję. Patria proponuje Japończykom utworzenie lokalnej linii produkcyjnej transporterów, podobnie jak w przypadku Polski, Republiki Południowej Afryki czy Słowacji. Nieoficjalnie mówi się o pozyskaniu kilkuset transporterów opancerzonych, ale Tokio nie wyartykułowało żadnej konkretnej liczby. Nowy wozy na pewno zastąpią w służbie gąsienicowe transportery typu 73, choć wymianie mogą podlegać też nowsze konstrukcje: kołowe typu 82. W przypadku zdecydowania się na zastąpienie obu typów Japończycy mogą kupi nawet ponad 400 pojazdów.

Nie wiadomo również na jaki wariant uzbrojenia zdecyduje się Rikujō Jieitai. Podczas paryskich targów Eurosatory w 2018 roku pojazd wyposażono w bezzałogową wieżę Kongsberg MCT-30 z dwustronnie zasilaną armatą automatyczną Orbital ATK Armament Systems MK44 kalibru 30 milimetrów. Producent zapewnia, że w razie konieczności po wymianie lufy armata strzelać będzie amunicją kalibru 40 milimetrów. Sprzężona jest z karabinem maszynowym FN MAG kalibru 7,62 milimetra. Na dachu wieży zainstalowano stanowisko Kongsberg Protector z karabinem maszynowym M2 kalibru 12,7 milimetra i pojedynczą wyrzutnią pocisków przeciwpancernych Javelin.

Pojazd napędzany jest mocniejszym, turbodoładowanym silnikiem Scania DC13 o mocy 610 koni mechanicznych. W stosunku do wersji bazowej AMV XP masa bojowa wzrosła do 30 ton przy maksymalnej ładowności 13 ton. Wzrost masy jest spowodowany wzmocnieniem opancerzenia, w tym możliwością montażu dodatkowych paneli. Pojazd maksymalnie dopancerzony ma zapewniać osłonę balistyczną przed ostrzałem z armat automatycznych kalibru 30 milimetrów z przodu oraz wukaemów kalibru 14,5 milimetrów z boków i tyłu.

Zobacz też: MSPO: Nowy Rosomak 6×6

(edrmagazine.eu, military-today.com)

Patria