Dowódca izraelskich sił powietrznych generał major Amikam Norkin potwierdził dzisiaj chrzest bojowy F-35I. Adiry uczestniczyły już dwukrotnie w operacjach nad Syrią.

– Latamy F-35 nad całym Bliskim Wschodem – powiedział Norkin. – Zaatakowaliśmy już dwa razy na różnych frontach.

Na organizowanej przez Chel ha-Awir międzynarodowej konferencji generał przedstawił zdjęcia F-35I na Bejrutem. Izraelskie Lightningi uczestniczyły już dwukrotnie w misjach bojowych nad Syrią, przeprowadzonych w lutym i kwietniu. Adiry nie brały natomiast udziału w ostatnich atakach.

W serii uderzeń lotniczych na cele irańskie na terenie Syrii przeprowadzonych 11 maja izraelskie lotnictwo zaatakowało ponad dwadzieścia celów. Według generała Norkina syryjska obrona przeciwlotnicza odpaliła ponad sto pocisków ziemia–powietrze, nie uzyskując żadnych zestrzeleń. Natomiast izraelskie samoloty zniszczyły pięć baterii przeciwlotniczych wyposażonych w systemy Pancyr-S1, Buk, S-75 i S-200.

– Nadal utrzymujemy swobodę działania w regionie – podsumował Norkin. – Działamy, aby przerwać i zapobiec [potencjalnym atakom], utrzymując jednocześnie sytuację poniżej progu wojny.

Wcześniej w mediach pojawiały się doniesienia o izraelskich F-35 nad Iranem. Mimo rewelacji podanych przez Norkina wieści o penetracji irańskiej przestrzeni powietrznej przez Adiry należy wciąż uznać za wybitnie nieprawdopodobne.

Zobacz też: Izrael chce kupić nowe F-15I oraz zmodernizować stare

(haaretz.com, timesofisrael.com)

Israel Defense Forces