W niedzielę Izrael rozpoczął testy nowego systemu SMS, którego zadaniem jest ostrzeżenie ludności przed nagłym atakiem rakietowym. Premier Beniamin Netanjahu stwierdził, że system ten jest dużym krokiem naprzód w technologii obrony cywilnej kraju, a ponadto nastąpiła znaczna poprawa naszych możliwości obronnych – z wysoce ocenianymi systemami Iron Dome i Arrow na czele, oraz nowatorskimi technicznymi rozwiązaniami wczesnego ostrzegania.

Według izraelskiego dowództwa system SMS powinien osiągnąć gotowość operacyjną na początku września. Testy obejmujące większą część społeczeństwa Izraela zakończą się w czwartek, a SMS-y będą rozsyłane w językach hebrajskim, arabskim, angielskim i rosyjskim do użytkowników trzech głównych sieci komórkowych: Cellcom, Pelephone i Orange.

Izraelska opinia publiczna jest coraz bardziej zaniepokojona narastającym konfliktem z Iranem. Nagłówki krajowych organów prasowych mówią o postępie Teheranu w produkcji ładunków nuklearnych, zbliżającym się ataku Izraela na Iran, ataku odwetowym, oraz nieprzygotowaniu krajowych systemów obronnych na napaść Iranu. Irańczycy poczynili w ostatnim czasie ogromny postęp w produkcji i montażu głowic jądrowych, wołają gazety, powołując się na tajny raport wywiadu, który rzekomo został przedstawiony prezydentowi USA Barackowi Obamie. Urzędy statystyczne podają, że 700 tysięcy cywilów nie będzie mogło skorzystać ze schronów, tylko połowa populacji Izraela jest w posiadaniu masek przeciwgazowych, a prace fortyfikacyjne izraelskich szpitali zostaną zakończone w 2015 roku.

(defencetalk.com, france24.com)