Portal Breaking Defense podał, że amerykańskie wojska lądowe kupią aktywny system ochrony pojazdów Iron Fist dla części bojowych wozów piechoty M2 Bradley. Po wielu tygodniach debat zwycięzcą okazał się produkt izraelskiego przedsiębiorstwa Israel Military Industries.

Amerykanie planują wyposażyć w Iron Fist jedną brygadę M2. Poinformowano o planach pozyskania systemów dla 138 wozów i bliżej nieokreślonej liczby systemów zapasowych. Amerykańskie źródła wojskowe precyzują jednak, że ze względu na niedobory finansowe będzie trzeba poczekać z zakupem do czasu uchwalenia budżetu na rok fiskalny 2020. Operacja będzie kosztować około 200 milionów dolarów, zaś US Army ma obecnie na ten sprzęt jedynie 80 milionów.

Amerykańscy żołnierze nadal będą testować wybrany system (choć zwraca się uwagę, że nomenklatura Pentagonu pozwala w tym przypadku używać słowa „ocena”), ale decyzja o jego wykorzystaniu na Bradleyach ma nie podlegać już jakimkolwiek zmianom. Następnie Iron Fist przejdzie do etapu kwalifikacji, który i tak już ma nie mieć żadnego wpływu na jego pozyskanie. Jedynie zasadniczy defekt systemu mógłby spowodować wycofanie się US Army z procedury zakupu.

Jak się okazuje, Iron Fist jest jedynym systemem, który spełnia wymagania amerykańskich wojsk lądowych i ma szósty poziom gotowości technologicznej. Innymi słowy, Israel Military Industries dysponuje prototypem, który zaliczył próby poligonowe na Bradleyach, a ponadto przeprowadzono je w Stanach Zjednoczonych.

Wybór Iron Fista dla jednej brygady Bradley nie oznacza automatycznego zielonego światła dla dalszych zakupów. W tym przypadku zakup potraktowany jest jako pilna potrzeba operacyjna, ale co ciekawe, największym problemem jest właśnie brakujące 120 milionów dolarów. Wyposażenie pozostałych pojazdów pozostaje więc kwestią otwartą i niewykluczone, że Amerykanie będą czekać na rodzimy system: modułowy system ochrony aktywnej MAPS. Według Pentagonu wprowadzenie go do służby może jednak zająć nawet dziesięć lat.

Inny izraelski system ASOP – Trophy – mógłby być potencjalnym rywalem dla Iron Fista, gdyż ma dziewiąty poziom gotowości technologicznej. Dyskwalifikuje go jednak to, że prototyp nie przeszedł badań poligonowych w Stanach Zjednoczonych. Trophy pozyskano jednak dla czterech brygad pancernych wyposażonych w czołgi M1 Abrams bez czekania na wyniki drugiego etapu postępowania kwalifikacyjnego.

W styczniu 2019 roku rozpoczną się próby Trophy na transporterach Stryker, po tym jak zrezygnowano z pozyskania systemu Iron Curtain. Był w stanie likwidować zagrożenia, ale zabraknąć miało mu „dojrzałości” potrzebnej do niezawodnego działania w trudnych warunkach bojowych. Na Strykerach testowany jest również system ADS niemieckiego Rheinmetalla.

Zobacz też: Szczegóły programu NGCV

(breakingdefense.com)

Andrzej Pawłowski, konflikty.pl