Irak poinformował, że do kraju przybyła kolejna partia samolotów T-50 kupionych w Korei Południowej. Według informacji ministerstwa obrony statkiem dostarczono sześć samolotów.

Po najnowszej dostawie Irak posiada już osiemnaście z dwudziestu czterech zamówionych T-50. Poprzednie dostawy były zorganizowane w marcu 2017 i maju 2018 roku. Zakup samolotów i pakietu szkoleniowego kosztował 1,1 miliarda dolarów. Korea Aerospace Industries poinformowało także o zawarciu odrębnej umowy na serwisowane samolotów przez dwadzieścia lat, co podniosło łączną sumę do 2 miliardów dolarów.

Irackie samoloty bazują na wielozadaniowej wersji FA-50, która może być wykorzystywana zarówno jako maszyna LIFT, jak i lekki samolot bojowy. Używane przez Koreę Południową FA-50 są wyposażone w system transmisji danych Link 16, radar Elta Systems EL/M-2032, urządzenie ostrzegające przed opromieniowaniem i system noktowizyjny. Samolot jest napędzany silnikiem General Electric F404. Jego stałe uzbrojenie stanowi działko kalibru 20 milimetrów, a dodatkowo może przenosić do 4500 kilogramów innego uzbrojenia.

Zobacz też: Dostawa pierwszych T-50TH

(kurdistan24.net)

Republic of Korea Armed Forces