Iracki rząd zakupi samoloty Aero L-159 ALCA (Zaawansowany Lekki Samolot Bojowy) produkowany przez czeskie zakłady Aero Vodochody. Deklarację tej treści iracki premier Nuri al-Maliki złożył zaraz po przeprowadzeniu rozmów ze swoim czeskim odpowiednikiem Petrem Nečasem. Dzisiaj rzecznik premiera przekazał informacje o sfinalizowaniu negocjacji.

Rozmowy na linii Bagdad-Praga dotyczące podpisania umowy sprzedaży L-159 trwały co najmniej trzy lata. Dzisiaj jesteśmy świadkami jej finalizacji. Uzgodniono zakup dwudziestu czterech samolotów L-159 w wersji bojowej i szkolnej. Wartość kontraktu wyniesie około jeden miliard dolarów. Transakcja jest częścią planu odbudowy irackich sił powietrznych. Pierwsze cztery maszyny zostaną dostarczone do Iraku w ciągu siedmiu miesięcy.

Aero L-159 ALCA (Advanced Light Combat Aircraft) to lekki bojowy samolot odrzutowy, przeznaczony do atakowania celów naziemnych, wykorzystywany również do rozpoznania i walki powietrznej. Jest pierwszym samolotem zaprojektowanym od podstaw w Czechach po rozpadzie Czechosłowacji w celu zastąpienia Aero L-39 Albatrosa. W zależności od wersji jest samolotem jedno- i dwumiejscowym. W Czeskich Siłach Powietrznych ich podstawowym uzbrojeniem są pociski powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder i pociski powietrze-ziemia AGM-65 Maverick.

(en.rian.ru)

Łukasz Golowanow, Konflikty.pl