Dowództwo indyjskiej marynarki wojennej postanowiło, że na pokładzie lotniskowca Vikramaditya (dawny Admirał Gorszkow) zostanie zainstalowany bankomat. Urządzenie już znajduje się na okręcie. Działa na mocy porozumienia z Indyjskim Bankiem Państwowym, z którym jest połączone drogą satelitarną nawet na pełnym morzu.

Wycofany już ze służby lotniskowiec Viraat również miał na pokładzie bankomat, ale ten działał wyłącznie wtedy, gdy okręt był w porcie. Marynarze z Vikramadityi również będą pobierać gotówkę głównie w porcie; z bazy macierzystej lotniskowca, mimo jej ogromu, do najbliższego bankomatu jest około pięciu kilometrów (zobacz też: Największa baza morska na wschód od Suezu). Jeśli jednak zechcą, będą mieć dostęp do gotówki także na środku oceanu.

Miejscowe media przypuszczają, że głównym celem bankomatu na pokładzie Vikramadityi jest nie służenie marynarzom, ale dalsze promowanie drogi ku społeczeństwu bezgotówkowemu. Rząd Narendry Modiego usiłuje walczyć w ten sposób z szarą strefą.

(indiatimes.com, news18.com)