W czwartek odbyła się uroczystość przekazania przez firmę Embraer ministerstwu obrony Indii pierwszego egzemplarza samolotu wczesnego ostrzegania i dowodzenia EMB-145AEW&C.

Do uroczystości, podczas której oficjalnie przekazano maszynę odbiorcy doszło w zakładach producenta w São José dos Campos w Brazyli. Przed częścią oficjalną przeprowadzono testy fabryczne, zarówno na ziemi, jak i w powietrzu. Wzięli w nich udział eksperci z Embraera oraz indyjskiego Centrum Systemów Lotniczych DRDO. Obecność tych ostatnich jest ważna ze względu na plany wyposażenia przekazanej maszyny we własny system rozpoznania i nadzoru sytuacji powietrznej.

W celu przystosowania EMB-145 do regionalnych wymogów producent dokonał szeregu zmian przez wzmocnienie struktury maszyny, wyposażenie w nowe systemy komunikacji i nawigacji. Ponadto zwiększono ilość paliwa oraz wyposażono jednostkę w instalację do tankowania w powietrzu. Samolot otrzymał także pomocniczy zespół napędowy APU (Auxiliary Power Unit), przez co dokonano zwiększenia mocy pokładowych agregatów prądotwórczych. Pozostałe zmiany objęły montaż wydajniejszej instalacji elektrycznej oraz klimatyzacji.

Po dodaniu elementów systemu wczesnego ostrzegania i przekazaniu samolotu indyjskim Siłom Powietrznym, państwo to stanie się czwartym użytkownikiem tej odmiany brazylijskiego odrzutowca. Tym samym Indie dołączą do grona takich krajów jak Brazylia, Grecja oraz Meksyk.

W ramach podpisanego w 2008 roku kontraktu, ministerstwo obrony Indii zamówiło w Brazylii trzy takie jednostki. Pozostałe maszyny powinny zostać przekazane Siłom Powietrznym w latach 2014-2015.

(airforce-technology.com)