W Chinach cały czas trwa ożywiona dyskusja nad przyszłością lotniskowców. Władze umiejętnie podgrzewają atmosferę i deklarują coraz ambitniejsze plany. Przewodniczący Xi Jinping nakazał siłom zbrojnym przeprowadzenie pełnej modernizacji do roku 2035 i znalezienie się w światowej czołówce do roku 2050.

Marynarka wojenna planuje w tym kontekście posiadać do roku 2035 sześć lotniskowców, z czego cztery o napędzie jądrowym. Taka liczba lotniskowców atomowych jest uznawana za minimum w rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Prowadzi to do poważnego przewartościowania dotychczasowych ocen. Do tej pory zakładano, że do roku 2035 powstaną dwa lotniskowce z napędem nuklearnym, określane roboczo jako typ 003. Pozostałe jednostki miały otrzymać napęd konwencjonalny. Jeżeli deklaracje docierające z chińskiej marynarki wojennej są prawdziwe, oznacza to, że budowany już od roku konwencjonalny lotniskowiec typu 002 nie doczeka się jednostek bliźniaczych.

Plany sugerują także wycofanie ze służby do roku 2035 pierwszego chińskiego lotniskowca – Liaoninga. Cechą wspólną nowo budowanych i nowo projektowanych chińskich lotniskowców ma być standardowe wyposażenie w katapulty elektromagnetyczne.

Trwa również debata, czy myśliwiec pokładowy następnej generacji ma powstać w oparciu o J-20 czy J-31. Według jednego z ekspertów pokładowy J-31 tylko niewiele ustępowałby F-35C.

Pozostaje jeszcze kwestia nabywania doświadczenia w operowaniu grup lotniskowcowych. Chińczycy mają pełną świadomość, że jeszcze bardzo długo nie uda im się dogonić na tym polu US Navy – o ile w ogóle kiedykolwiek się uda. Innym wyzwaniem jest ryzyko spowolnienia gospodarczego i ograniczenia funduszy przyznawanych na wojsko.

Przeważa jednak opinia, że fundusze na modernizacje nie zostaną obcięte w żadnym wypadku. Marynarka wojenna miała otrzymać do tego stopnia wysoki priorytet, że w razie kryzysu gospodarczego może otrzymać pieniądze uzyskane w wyniku cięć w wojskach lądowych i wydatkach na infrastrukturę.

Zobacz też: Chiński oficer: „Taranujcie amerykańskie okręty!”

(scmp.com)

PLAN