Podczas międzynarodowych targów zbrojeniowych IDEF 2019 w Stambule przedsiębiorstwo BMC zaprezentowała po raz pierwszy seryjnego Altaya T.1. Do tej pory turecka spółka pokazywała jedynie egzemplarze prototypowe tego czołgu.

Altaya w konfiguracji seryjnej wyposażono w nieco zmienioną wieżę. W jej tylnej części pojawiły się osłony przeciwkumulacyjne w postaci siatki z prętów stalowych. Osłony tego typu chronią również tył kadłuba. Z przodu i na bokach kadłuba zainstalowano kostki nowego pancerza reaktywnego, które dostarczyło przedsiębiorstwo Roketsan. Czołg napędzany jest silnikiem wysokoprężnym MTU Friedrichshafen MT 883 Ka 501 o mocy 1500 koni mechanicznych.

Wieżę dozbrojono poprzez umieszczenie po obu bokach zdwojonych wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych, choć jak na razie były to makiety. Wyrzutnie ppk stanowią wzmocnienie zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia z karabinem maszynowym kalibru 7,62 milimetra i głowicą optoelektroniczną.

Na wieży znalazły się ponadto komponenty – w tym wyrzutnie granatów dymnych – aktywnego systemu ochrony pojazdów Akkor Pulat, a także system ostrzegania przed opromieniowaniem wiązką lasera.

Altay w wersji T.2 będzie wyposażony w zmodyfikowane moduły opancerzenia i kamuflaż mobilny oraz otrzyma nową amunicję kalibru 120 milimetrów, w tym czołgowe przeciwpancerne pociski kierowane. Ponadto do dyspozycji załogi będzie wbudowany tryb szkolenia. Zakłada się również produkcję Altaya T.3 z bezzałogową wieżą i automatem ładowania. Podczas IDEF 2017 zaprezentowano też czołg podstawowy Altay w wersji przeznaczonej do walki w terenie zurbanizowanym.

Altaye trafią do żołnierzy wojsk lądowych Turcji i katarskich pancerniaków. Ankara zamówiła 250 czołgów, Katar zaś – 100. Czterdzieści pojazdów w konfiguracji T.1 trafi do lokalnego odbiorcy w czasie od maja 2020 roku do lutego 2022 roku. Pozostałe 210 wozów – w wersji T.2 – tureckie wojska lądowe odbiorą między grudniem 2022 roku i lutym 2026 roku.

Zobacz też: Nowe rozdanie w sprawie Altaya

(armyrecognition.com, janes.com)

materiały prasowe Otokara