Wraz z początkiem nowego roku rozpoczęła się czterdziesta trzecia zmiana misji Baltic Air Policing. W czasie ceremonii w bazie Szawle Francuzi, kończący czteromiesięczną zmianę, przekazali obowiązki Holendrom, którzy będą strzegli republik bałtyckich do końca kwietnia.

Holendrzy realizowali już tę misję w 2005 roku, a w 2014 roku stanowili jej wsparcie, stacjonując w Malborku. Dla Francuzów była to już piąta misja Baltic Air Policing. Dwa razy byli państwem wiodącym i operowali z Szawli, a trzy razy jako państwo wspierające stacjonowali w Ämari w Estonii. Tym razem państwem wspierającym Holendrów będą Niemcy, dla których będzie to druga czteromiesięczna tura pod rząd.

Holendrzy wykorzystują w czasie Baltic Air Policing cztery myśliwce F-16A MLU, a Niemcy – Eurofightery. Cała operacja i wszystkie loty są kierowane z Połączonego Centrum Operacji Powietrznych NATO w Uedem w Niemczech. Odpowiedzialność operacyjna spoczywa na Sojuszniczym Dowództwie Powietrznym w Ramstein, połączonym sztabie NATO odpowiadającym za wszystkie operacje lotnicze i kosmiczne prowadzone przez Sojusz.

(nato.int)

Maciej Hypś, Konflikty.pl