W miniony piątek w bazie australijskiej marynarki wojennej w Sydney podniesiono banderę na uniwersalnym okręcie desantowym HMAS Canberra. Przyjęty do służby okręt jest największą jednostką w historii Australii.

‒ HMAS Canberra to niesamowity nabytek dla Royal Australian Navy. Ten niezwykle użyteczny okręt będzie nam dobrze służył przez nadchodzące dekady ‒ mówił podczas ceremonii dowódca australijskiej marynarki wojennej wiceadmirał Tim Barret. Przed jednostką stoją jeszcze końcowce próby morskie połączone ze zgrywaniem załogi, co podkreślał dowódca okrętu komandor Jonathan Sadleir. Bliźniaczy HMAS Adelaide ma zostać przyjęty do służby w czerwcu przyszłego roku.

Uniwersalne okręty desantowe typu Canberra są wzorowane na hiszpańskim Juanie Carlosie I. Przy wyporności pełnej rzędu 27,5 tysiąca ton mogą zabrać na pokład ponad tysiąc żołnierzy desantu i 110 pojazdów. Do transportu ludzi i sprzętu wykorzystywane będą cztery barki desantowe typu LCM-1E i śmigłowce. Skrzydło lotnicze ma składać się z dwunastu do osiemnastu śmigłowców transportowych MRH-90 i SH-70B Seahawk przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych. Okręty są wyposażone w skocznię startową, aczkolwiek dowództwo RAN oficjalnie nie przewiduje wykorzystania samolotów.

Canberra jest trzecią jednostką australijskiej marynarki wojennej nosząca tę nazwę. Pierwszą był ciężki krążownik typu County, zatopiony przez Japończyków podczas bitwy koło przylądka Savo, drugą – fregata typu Adelaide. Ta ostatnia została wycofana ze służby w roku 2005 i cztery lata później zatopiona jako atrakcja dla nurków.

(naval-technology.com, fot. Hpeterswald na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

 

Hpeterswald, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International