Przedstawiciele marokańskiej policji poinformowali o sukcesie przeprowadzonej wspólnie ze służbami Hiszpanii operacji mającej na celu neutralizację komórki tak zwanego Państwa Islamskiego działającej na terenie obu krajów. Trzech niedoszłych terrorystów aresztowano w prowincji Nador w północnym Maroku, a jej dowódcę w – Guadalajarze pod Madrytem. Komórka miała często spotykać się w Melilli – hiszpańskiej eksklawie w Afryce Północnej.

Podejrzani byli obserwowani przez dłuższy czas przez służby obu krajów. Według śledczych komórka miała planować zamachy w odpowiedzi na wezwanie Da’isz do zintensyfikowania walki w Europie. Dowódca terrorystów miał, według hiszpańskich służb, utrzymywać ożywione kontakty z bojownikami z Syrii oraz Mali.

Po przeszukaniu mieszkań zatrzymanych marokańska policja znalazła duże ilości sprzętu komunikacyjnego, kominiarki i literaturę ekstremistyczną. Nie ujawniono, czy zatrzymani mieli przy sobie broń palną lub materiały wybuchowe. Władze w Rabacie ściśle współpracują z europejskimi służbami w tropieniu i eliminacji potencjalnych terrorystów. Dla Maroka utrzymanie wizerunku kraju stabilnego i przyjaznego dla turystów pozostaje jednym z priorytetów w zakresie bezpieczeństwa.

Zobacz też: Lotnicze dziedzictwo Atlético Madryt

(thedefensepost.com)