Hiszpańska fregata Méndez Núñez (F-104) typu Álvaro de Bazán spędzi ponad połowę 2019 roku w składzie grupy bojowej lotniskowca USS Abraham Lincoln (CVN 72). Dla Hiszpanów będzie to najważniejsze w tym roku przedsięwzięcie w dziedzinie zwiększania interoperacyjności z NATO.

Nietypowy rodzaj współpracy (US Navy zasadniczo nie praktykuje długotrwałego włączania zagranicznych okrętów do grup lotniskowcowych) uzgodniono w sierpniu ubiegłego roku. Wspólna służba z Lincolnem będzie dla Hiszpanów podzielona na dwa etapy: szkolenia wstępnego i integracji. W ramach pierwszej, zaplanowanej na styczeń i luty, Méndez Núñez będzie uczestniczyć w ćwiczeniach z Amerykanami u brzegów Wirginii.

Następnie fregata wróci do Ferrolu i wyjdzie w morze kwietniu, tak aby dołączyć go grupy bojowej Lincolna opodal Gibraltaru. W ramach rejsu operacyjnego eskadra przejdzie przez Morze Śródziemne i Kanał Sueski na Morze Czerwone, następnie zawita do Zatoki Perskiej, po czym ruszy na wschód – przez Ocean Indyjski na Morze Południowochińskie i Pacyfik. W tym czasie lotniskowiec, a razem z nim Méndez Núñez, znajdzie się w strefie odpowiedzialności czterech różnych flot US Navy. Rejs zakończy się w październiku w San Diego w Kalifornii. Fregata ma wejść do Ferrolu w listopadzie, kończąc tym samym rejs dookoła świata.

Méndez Núñez to czwarta fregata typu Álvaro de Bazán. Służy w Armada Española od 2006 roku. Trzy pierwsze jednostki tego typu (z sześciu istniejących) również mają za sobą podobne rejsy: Álvaro de Bazán w 2005 roku z USS Theodore Rooselvelt, Almirante Juan de Borbón w 2011 roku z USS George H.W. Bush i Blas de Lezo w 2012 roku z USS Dwight D. Eisenhower. Żadna z nich nie odbyła jednak z amerykańskim lotniskowcem tak długiej wspólnej służby.

Zobacz też: US Navy: powrót do przeszłości w szkoleniu grup bojowych

(janes.com, infodefensa.com)

José Luis Porta, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported