Wczoraj amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na potencjalną sprzedaż do Hiszpanii transzy jedenastu transporterów opancerzonych AAV7. Informację opublikowano za pośrednictwem Agencji Departamentu Obrony do spraw Współpracy w Sferze Bezpieczeństwa (DSCA).

Madryt wyraził zainteresowanie pozyskaniem jedenastu wozów, w tym ośmiu w wersji transportera AAV-7A1, dwóch pojazdów dowodzenia AAVC-7A1 i jednego wozu zabezpieczenia technicznego AAVR-7A1. Wartość kontraktu ma wynieść maksymalnie 107 milionów dolarów. W skład potencjalnej umowy ma wejść też pakiet dodatkowego opancerzenia, części zamienne oraz pakiet logistyczny i wsparcie techniczne w okresie eksploatacji.

Beneficjentem kontraktu będzie koncern BAE Systems, a prace wykonywane będą w zakładach przedsiębiorstwa w Yorku w Pensylwanii i Anniston w Alabamie.

AAV7A w Hiszpanii używają żołnierze Brygady Piechoty Morskiej. Infantería de Marina ma na wyposażeniu dziewiętnaście pojazdów tej rodziny, w tym szesnaście w wersji transportera opancerzonego, dwa wozy dowodzenia i jeden zabezpieczenia technicznego. Pojazdy mogą być desantowane z pokładów okrętów desantowych typu Galicia i wielozadaniowego Juan Carlos I.

Oprócz Hiszpanii AAV7 używa piechota morska wielu państw, między innymi Brazylii, Japonii, Tajlandii, Tajwanu i Stanów Zjednoczonych.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku Madryt wyraził zainteresowanie zakupem siedemnastu Chinooków dla Ejército de Tierra. Wraz ze śmigłowcami na Półwysep Iberyjski trafią części zamienne, wyposażenie dla obsługi naziemnej oraz pakiety: szkoleniowy i serwisowy. Łączna wartość kontraktu szacowana jest na 1,3 miliarda dolarów.

Zobacz też: Brazylia odebrała dwadzieścia transporterów AAV7A1

(defensenews.com)

Stojakovic81, domena publiczna