Departament Stanu podjął decyzję o zatwierdzeniu sprzedaży wojskowej dla Grecji. Przedmiotem transakcji w ramach programu Foreign Military Sales jest modernizacja samolotów F-16 do wariantu F-16V. Szacowany koszt prac nad 123 maszynami to 2,404 miliarda dolarów. 16 października 2017 roku Agencja do spraw Współpracy Obronnej i Bezpieczeństwa już powiadomiła o tym Kongres.

Głównym wykonawcą będzie Lockheed Martin, a prace odbywać się będą w Fort Worth. Obecnie nie ma znanych informacji o offsecie, ale można się spodziewać, że taki temat się pojawi. Wszelkie umowy offsetowe określone będą podczas negocjacji między rządem greckim a wykonawcą.

W ramach przyszłej umowy Ateny sfinansują kupno 125 radiolokatorów APG-83 SABR (Scalable Agile Beam Radar), w tym dwie z przeznaczeniem na części zamienne, 123 modułowych komputerów misji MMC (Modular Mission Computer), 123 wielofunkcyjne łącza danych LINK-16 do przekazywania wiadomości połączone ze zmodernizowanym system MIDS (Multifunctional Information Distribution System) i jednolitym systemem łączności taktycznej JTRS (Joint Tactical Radio System) . Dzięki temu wzrośnie zakres transmisji i zobrazowania informacji oraz ilość przekazywanych w jednym czasie informacji w protokole Link-16. Wraz z tym osprzętem greckie F-16 otrzymają zmodernizowany system bliskiej nawigacji TACAN i wskaźnik sytuacji horyzontalnej EHSI.

Ponadto Grecy kupią dla Viperów 123 wbudowane systemy nawigacji satelitarnej, 123 udoskonalone programowalne układy cyfrowe i taką samą liczbę urządzeń identyfikacji swój-obcy AN/APX-126. Greckie lotnictwo otrzyma po jednym Połączonym Systemie Planowania Misji i symulatorze F-16V (dwa istniejące symulatory będą unowocześnione). Uaktualnienie i integrację przejdzie zaawansowany zestaw samoobrony, nastąpi przejście z ASPIS I na ASPIS II, ale tylko w przypadku dwudziestu sześciu F-16. Kontrakt obejmował będzie również integrację systemów i ich testowanie, a także dostawę części zamiennych, sprzętu szkoleniowego, dokumentacji technicznej oraz pakiet logistyczny i wsparcie techniczne ze strony Stanów Zjednoczonych.

Poza tym Agencja do spraw Współpracy Obronnej i Bezpieczeństwa opiera decyzję na utartych zapewnieniach: proponowana sprzedaż przyczyni się do realizacji celów polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę bezpieczeństwa sojusznika NATO, który jest ważnym partnerem na rzecz stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie. Modernizacja F-16 ma zwiększyć zdolność Grecji do wsparcia NATO. Grecja wykorzysta zmodernizowane maszyny jako czynnik zniechęcający do naruszania równowagi w regionie, wzmocnienia obrony kraju ojczystego i prowadzenia działań antyterrorystycznych. Proponowana sprzedaż tego sprzętu nie spowoduje zmiany równowagi wojskowej w regionie.

Obecnie greccy lotnicy mają do dyspozycji 155 samolotów F-16C/D w standardach Block 30/50/52+.

Zobacz też: Sytuacja w Turcji zwiększy znaczenie Krety

(dsca.mil, flightglobal.com)

Łukasz Golowanow, Konflikty.pl