Chińskie władze wojskowe poinformowały 10 lutego o osiągnięciu gotowości bojowej przez pierwsze myśliwce Chengdu J-20. Pełną gotowość operacyjną osiągnęły również myśliwce Su-35S, co zademonstrowano w praktyce.

Media informowały o przyjęciu J-20 do służby już w marcu 2017 roku. Chińskie siły powietrzne oficjalnie potwierdziły jednak taki fakt dopiero we wrześniu, po tym jak pierwsze seryjne myśliwce wzięły udział w serii ćwiczeń ze starszymi J-10C, J-11 i J-16.

Nie jest znana liczba dotychczas wyprodukowanych samolotów, ani ich przydział do jednostek. Rosną natomiast obawy, że z czasem J-20 mogą pojawić się nad Morzem Południowochińskim, gdzie Chiny toczą spory terytorialne między innymi z Wietnamem i Filipinami.

Właśnie nad Morzem Południowochińskim debiutowały chińskie Su-35S. Dostawy myśliwców wciąż trwają, jednak udało się już ustalić ich przydział. Su-35 zlokalizowano w bazie Suixi w południowochińskiej prowincji Guangdong, gdzie stacjonuje 6. pułk ze składu 2. Dywizji Myśliwców. Na początku lutego maszyny wzięły już udział w patrolach i ćwiczeniach z użyciem ostrej amunicji.

Zobacz też: J-16 w jednostkach liniowych

(airforcesmonthly.com, scmp.com)

神翼大帝, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International