Dyrektor kopalni złota Nzema w południowo-zachodniej Ghanie, Alhaji Ibrahim Halilu Mohammed, poprosił rząd o wysłanie wojska w celu ochrony przedsiębiorstwa przed działającymi w okolicy nielegalnymi górnikami zwanymi galamsey. Ich aktywność nie tylko wpływa na poziom wydobycia, ale również stanowi bezpośrednie zagrożenie dla osób pracujących na terenie kopalni.

Przewodniczący Komisji Minerałów Sampson Kwaku Boafo, który odwiedził Nzemę 21 maja, obiecał, że prośba zarządu zostanie rozpatrzona podczas najbliższego posiedzenia komisji. Szefowie kopalni twierdzą, że bez pomocy wojska nastąpi dalszy wzrost aktywności galamsey, a w konsekwencji kopalnia może znacząco ograniczyć poziom wydobycia.

Zarząd kopalni Nzema zapewnia, że blisko współpracuje z lokalną społecznością: oferuje szkolenia dla młodzieży i programy wspierające osoby mieszkające na terenach w bezpośrednim sąsiedztwie punktów wydobycia. Jednym z projektów sfinansowanych przez kopalnię jest kompleksowy plan poprawy opieki okołoporodowej dla kobiet mieszkających w dystrykcie Ellembelle.

Zobacz też: Kongijski generał właścicielem nielegalnej kopalni złota

(ghanaiantimes.com.gh)

US Army Africa