Wczoraj zmarł Squadron Leader Geoffrey Wellum (na zdjęciu z prawej), brytyjski pilot myśliwski i weteran bitwy o Wielką Brytanię. Miał dziewięćdziesiąt sześć lat.

Wellum zapisał się w zbiorowej świadomości Brytyjczyków jako autor wybitnej książki wspomnieniowej „First Light” (wciąż niewydanej po polsku). Jest ona powszechnie uważana za arcydzieło literatury lotniczej, przekazujące w wyjątkowy sposób – zarówno prostolinijnie, jak i barwnie – obraz życia lotnika myśliwskiego RAF-u w okresie drugiej wojny światowej.

Geoffrey Wellum złożył podanie o przyjęcie do RAF-u jako siedemnastolatek; jak przyznawał, chodziło mu tylko o to, aby móc latać, a kwestia służby ojczyźnie i ewentualnej walki zbrojnej w ogóle go nie obchodziła. Rozpoczął szkolenie 28 lipa 1939 roku. W czasie zmagań z Luftwaffe wiosną i latem 1940 roku latał na myśliwcach Supermarine Spitfire w szeregach 92. Eskadry. Był najmłodszym pilotem Spita walczącym w bitwie o Wielką Brytanię.

W późniejszym okresie wojny Wellum uczestniczył w operacji dostarczania myśliwców na Maltę, po czym z powodów zdrowotnych został przydzielony do służby jako pilot doświadczalny i oblatywacz. Zaliczono mu do tamtego momentu 2¼ zestrzelenia i odznaczono Zaszczytnym Krzyżem Lotniczym.

Żonaty z Grace, miał trójkę dzieci. W 2010 roku stacja BBC nakręciła film na podstawie książki „First Light”.

(bbc.co.uk)

Cecil Beaton