Government Accountability Office (GAO), który jest amerykańskim odpowiednikiem Najwyższej Izby Kontroli, wydał raport zawierający opinię, że Stany Zjednoczone nie powinny wydawać więcej pieniędzy na budowę okrętów klasy Littoral Combat Ship (LCS). Wątpliwości kontrolerów budzi siła ognia okrętów oraz ich zdolność przetrwania.

Pomimo że już dwadzieścia cztery jednostki zostały zbudowane lub są na różnych etapach budowy, to ich możliwości bojowe nie zostały sprawdzone w realistycznych warunkach. Są one pierwszymi jednostkami w uzbrojeniu US Navy z aluminiowym kadłubem, który jest lżejszy, dzięki czemu okręty mają osiągać wyższą prędkość. Jednak w wysokich temperaturach aluminium, szybciej niż stal, traci wytrzymałość. Mimo że amerykańska marynarka wie o tej kwestii to dotychczasowe testy nie dały jednoznacznej odpowiedzi, jak zachowa się kadłub okrętu w razie pożaru lub podwodnej eksplozji.

Ponadto nawet najlepsze modelowanie przy obecnym poziomie techniki nie jest w stanie realistycznie przedstawić zachowania okrętu w wielu stanach morza. Nie można więc dokładnie odpowiedzieć na pytanie, jak będą się zachowywały LCS-y w czasie silnych sztormów.

Na podstawie powyższych uwag GAO zarekomendowała US Navy wstrzymanie się z zamówieniem trzech kolejnych okrętów, które przewidziane były na ten rok. Łącznie mają one kosztować 1,4 miliarda dolarów.

(theweek.com, fot. US Navy)