Fińskie ministerstwo obrony ogłosiło wyniki przetargu na nowy pocisk przeciwokrętowy. Niespodziewanym zwycięzcą został oferowany przez IAI Gabriel.

Nowe pociski zastąpią RBS 15 Mk2 na modernizowanych korwetach typu Hamina (na zdjęciu), a także trafią na nowe jednostki tej klasy projektowane w ramach programu „Flotylla 2020” i do lądowych jednostek obrony wybrzeża. Dostawy mają rozpocząć się już w przyszłym roku i potrwać do 2025. Wart 162 miliony euro kontrakt obejmuje pociski, wyrzutnie, części zamienne, wyposażenie techniczno i szkolenie personelu. Dodatkowa opcja zakłada możliwość rozszerzenia umowy o kolejne 193 miliony euro.

W przetargu rywalizowały także: Exocet, NSM, Harpoon i RBS 15. Gabriele mają pozostać w służbie aż do roku 2050. Fińskie ministerstwo obrony nie ujawniło, jaki wariant pocisku wybrało, ale z bardzo dużą prawdopodobieństwa można wskazać na najnowszy Gabriel V Advanced Naval Attack Missile.

IAI już w chwili projektowania pocisku informowało, że głównym celem jest stworzenie zaawansowanego, wielospektralnego systemu naprowadzania skutecznie działającego w warunkach nieuporządkowanego, chaotycznego środowiska przybrzeżnego. Wybrzeże Finlandii doskonale pasuje do tej definicji.

Zobacz też: Saab będzie modernizował fińską marynarkę

(navyrecognition.com)

MKFI, domena publiczna