Prezydent Filipin Rodrigo Duterte zaaprobował program modernizacji filipińskich sił zbrojnych w perspektywie czasowej 2018–2022 pod nazwą „Horyzont 2”. Największymi beneficjentami programu będą marynarka wojenna i lotnictwo.

Siły zbrojne mają do roku 2022 otrzymać łącznie 5,6 miliarda dolarów. Z tej kwoty 890 milionów ma przypaść wojskom lądowym, 1,44 miliarda – marynarce wojennej, a 2,61 miliarda – siłom powietrznym. Pozostałe pieniądze znajdą się w gestii naczelnego dowództwa i rządu.

Na liście życzeń wojsk lądowych znajduję się wzmocnienie artylerii, w tym zakup systemów rakietowych. Kolejną pozycję zajmują czołgi lekkie.

W lotnictwie najważniejszy będzie program myśliwca wielozadaniowego. Mimo pozytywnych opinii o FA-50PH (na zdjęciu) panuje zgodność, co do konieczności pozyskania samolotu o większym potencjale bojowym. Za faworyta od dłuższego czasu uchodzi intensywnie promowany w Azji Południowo-Wschodniej JAS 39 Gripen. Na liście zakupów znalazły się również samoloty i ciężkie śmigłowce transportowe oraz śmigłowce wielozadaniowe. Wobec zablokowania sprzedaży kanadyjskich Belli 412EPI wzrosły szanse południowokoreańskiego śmigłowca KUH-1 Surion. Inna opcja to zakup wiropłatów na rynku komercyjnym.

Marynarka wojenna sfinansuje w ramach programu „Horyzont 2” zakup dwóch fregat, pary patrolowców i morskich samolotów patrolowych. Niespodziewanie zdecydowano o przyspieszeniu procedury pozyskania dwóch okrętów podwodnych. Początkowo miały zostać one uwzględnione w „Horyzoncie 3″, obejmującym lata 2023–2027.

Zmiana nastąpiła z powodu napiętej sytuacji i rozwoju sił podwodnych innych państw regionu. Prace na tym polu przebiegają powoli ale systematycznie. Od roku 2015 utworzono biuro do spraw okrętów podwodnych i rozpoczęto prace nad wstępnym zapytaniem ofertowym.

Zobacz też: Rozwój Gripena E zgodnie z planem

(defensenews.com, janes.com)

RoyKabanlit, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International