Ogłoszony w grudniu ubiegłego roku przez Filipiny przetarg na holowane haubice jest bliski rozstrzygnięcia. Źródła związane z koncernem Elbit poinformowały, że Manila zdecydowała się wybrać izraelską ofertę.

Elbit zaproponował dostawę dwunastu haubic Soltam ATHOS kalibru 155 milimetrów. Jedną z zalet oferty jest cena – 368 milionów filipińskich pesos (8,2 miliona dolarów). Manila planowała wydać na nowe haubice 10 milionów dolarów. Od chwili podpisania kontraktu Elbit będzie miał 360 dni na jego realizację.

ATHOS jest jednym z najnowszych osiągnięć izraelskiego koncernu. Przy projektowaniu haubicy postawiono na jak największą mobilność taktyczną i strategiczną oraz możliwość użycia w trudnym terenie. ATHOS jest wyposażony w pomocniczą jednostkę napędową, dzięki czemu może samodzielnie zmieniać stanowiska ogniowe na krótkich dystansach. Lufa długości 52 kalibrów umożliwia prowadzenie ognia na maksymalną odległość 41 kilometrów. Pneumatyczne wspomaganie ładowania pozwala osiągnąć szybkostrzelność 3 pocisków w ciągu 15 sekund w szybkiej serii. W trakcie intensywnego strzelania haubica może wystrzelić 15 pocisków w ciągu 3 minut i 75 pocisków w godzinę przy ogniu ciągłym.

(armyrecognition.com, materiały prasowe Elbit Systems)