Rzecznik prasowy filipińskich wojsk lotniczych pułkownik Enrico Canaya, poinformował że w miniony wtorek po południu w bazie lotniczej Clark położonej w prowincji Pampanga wylądował wojskowy samolot transportowy C-295M. 8 września maszyna opuściła teren zakładów producenta w Sewilli. Przed formalnym przekazaniem filipińskim siłom powietrznym przejdzie kontrolę techniczną i proces akceptacji. Jest to już drugi transportowiec przekazany Filipińczykom przez koncern Airbus Defence and Space.

Pierwszy samolot transportowy C-295 dla filipińskich wojsk lotniczych przekazany został odbiorcy 20 marca 2015 roku w zakładach Airbus Defence and Space w Sewilli. Dwa dni później maszyna wylądowała w bazie filipińskich sił powietrznych Clark. W sumie w ramach wartego 118 milionów dolarów kontraktu Airbus dostarczy trzy maszyny, a także pakiet części zamiennych.

Ciekawostką jest, że generał brygady Joselito Kakilala informował o podpisaniu kontraktu na kilka dni przed uroczystością przekazania pierwszego transportowca. Wówczas informowano, że pierwszy egzemplarz zostanie przekazany w maju 2016 roku. Potem jednak terminy uległy przesunięciu i pierwsza jednostka miała być dostarczona w sierpniu 2015 roku, druga i trzecia zaś odpowiednio w marcu i wrześniu kolejnego roku. Obecnie wiadomo, że i te terminy uległy przyspieszeniu.

(airrecognition.com; fot. Łukasz Golowanow, Konflikty.pl)