Filipińska marynarka wojenna odebrała okręt desantowy-dok Tarlac. Jednostka powstała w indonezyjskiej stoczni PT PAL.

Umowa na budowę dwóch okrętów typu Makassar została podpisana w 2013 roku. Stępkę pod Tarlaca położono na początku roku 2015. Jednostka została zwodowana niemal dokładnie rok później, a 9 maja opuściła Surabaję i po pięciu dniach rejsu dotarła do Manili. Nienazwana jeszcze bliźniacza jednostka ma zostać dostarczona w przyszłym roku. Kontrakt zawiera opcję na kolejną parę okrętów. Podobne zamówienie w PT PAL złożyło Peru.

Nowe jednostki poważnie wzmocnią potencjał filipińskich sił zbrojnych. Oprócz typowo militarnych zastosowań bardzo przydadzą się przy zwalczaniu, częstych na archipelagu katastrof naturalnych. Mogą także pełnić funkcje pływającego stanowiska dowodzenia, centrum kryzysowego, a także centrum rządowego. W stosunku do indonezyjskiego pierwowzoru jednostki typu Tarlac różnią się innymi jednostkami napędowymi oraz silniejszym uzbrojeniem artyleryjskim w postaci armaty kalibru 76 milimetrów. Okręty mogą zabrać na pokład do pięciuset żołnierzy i do czterdziestu pojazdów. Do transportu desantu na brzeg służyć będą dwie barki desantowe i para średnich śmigłowców.

(naval-technology.com; fot. Kunwaribaga na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International via Wikimedia Commons)