Filipiński departament obrony poinformował o kupnie dwóch samolotów dowodzenia. Manila zdecydowała się na pozyskanie maszyn różnych typów.

O zakupie pary samolotów dowodzenia informował w grudniu ubiegłego roku odchodzący dowódca filipińskiego lotnictwa, generał Galileo Gerard Kintanar. Nie podał jednak żadnych informacji na ten temat. Nawet teraz informacje na temat obu samolotów są ograniczone.

Departament obrony poinformował, że warta 27 milionów dolarów umowa na kupno Gulfstreama G280 została podpisana w listopadzie 2018 roku. Transakcja realizowana jest w ramach programu FMS. Samolot ma zostać dostarczony około sierpnia przyszłego roku. G280 będzie służyć jednocześnie jako powietrzne stanowisko dowodzenia i samolot do transportu VIP-ów. Krąg uprawnionych do korzystania z maszyny ma być ograniczony do prezydenta, sekretarza obrony, szefa sztabu i dowódców rodzajów wojsk.

Drugim zakupionym samolotem jest C295, który ma trafić na Filipiny jeszcze w tym roku. Departament obrony nie ujawnił żadnych szczegółów umowy. Nadmieniono jedynie, że zwycięska konstrukcja została wyłoniona w ramach przetargu. Nie podano nawet konkretnej wersji samolotu. Być może Filipiny staną się pierwszym użytkownikiem C295 AEW&C (na zdjęciu). Wzmianka, że maszyna ma pełnić funkcję także morskiego samolotu patrolowego, sugeruje jednak wybór C295 MPA.

Filipińskie lotnictwo posiada obecnie trzy transportowe C295M kupione w 2014 roku.

Zobacz też: Uszkodzono „samolot dnia sądu ostatecznego” E-6B

(philstar.com)

Ronnie Macdonald, Creative Commons Attribution 2.0 Generic