Boeing może zaproponować Finlandii najnowszą wersję swojego samolotu wielozadaniowego F/A-18 Super Hornet Block 3, ponieważ realizacja ewentualnej umowy zbiegnie się w czasie z uruchomieniem produkcji tych samolotów dla US Navy.

Przed kilkunastoma dniami US Navy i Boeing podpisały porozumienie o modernizacji posiadanych prze marynarkę Super Hornetow do wersji Block 3. Takie samoloty mogą być wyposażone w konforemne zbiorniki paliwa, sensor do śledzenia w podczerwieni, zmodernizowany kokpit i zintegrowany zasobnik łączący w sobie zbiornik paliwa i termonamiernik IRST21.

Produkcja samolotów w takiej konfiguracji może się rozpocząć na początku przyszłej dekady. Wtedy też powinna zacząć się realizacja dostaw myśliwców dla Finlandii. Jeśli w przetargu wygra Boeing będzie od razu miał w ofercie samolot w najnowszej wersji. Dokładny termin uruchomienia produkcji pozostaje nieznany, ponieważ US Navy nie określiła jeszcze jakiej konfiguracji samolotu potrzebuje. Z kolei oficjalne rozpoczęcie fińskiego przetargu spodziewane jest na 2019 rok.

Ponadto przedstawiciele Boeinga spotkali się na targach Paris Air Show z przedstawicielami Szwajcarii i rozmawiali o odnowieniu floty powietrznej tego państwa. W czasie pierwszego przetargu, który odrzucono w referendum, Boeing wycofał się z rywalizacji już w 2008 roku, ale przedstawiciel spółki powiedział, że teraz sytuacja jest inna i wszystko wskazuje, że Boeing stanie do rywalizacji. Ponieważ terminy przetargów w Szwajcarii i Finlandii się pokrywają, również alpejski kraj może otrzymać ofertę na F/A-18E/F Block 3.

(flightglobal.com)

Boeing