Przed kilkoma dniami w Aleksandrii rozpoczęła się budowa korwety rakietowej typu Gowind 2500, pierwszego okrętu konstruowanego lokalnie dla egipskiej marynarki wojennej. Pierwsza z jednostek powstaje we francuskiej stoczni Direction des Constructions Navales w Lorient, położonym w północno-zachodniej części kraju. W ceremonii cięcia blach w aleksandryjskiej stoczni udział wzięli przedstawiciele DCNS.

Francuzi wspierać będą budowę okrętu, podobnie jak to czynią w Malezji. W afrykańskim państwie powstaną ogółem trzy okręty na zasadzie transferu technologii. Wcześniej przeszkolono egipskich stoczniowców, a obecnie w Aleksandrii przebywa spora grupa pracowników francuskiej stoczni.

Egipskie Gowindy budowane są na mocy kontraktu z 2014 roku sprawie zakupu czterech korwet typu Gowind 2500. Zgodnie z nim pierwsza z jednostek powstaje w stoczni DCNS w Lorient. W jej przypadku blachy pocięto już w kwietniu 2015 roku, zaś pierwszy blok kadłuba umieszczono w suchym doku w październiku.

Umowa z 2014 roku przewiduje również rozszerzenie zamówienia o kolejne dwie korwety rakietowe. Wraz z końcem grudnia 2015 roku ogłoszono, że Kair jest mocno zainteresowany wykorzystaniem opcji zapisanej w kontrakcie. Egipcjanie wspominali jeszcze o zakupie dwóch okrętów patrolowych, w tym oceanicznego patrolowca typu L’Adroit. Brak jednak dalszych szczegółów.

Zobacz też: FREMM w Egipcie już 23 czerwca

(navaltoday.com; fot. materiały prasowe DCNS)