6 marca samolot transportowy Airbus Military A400M Atlas wykonał swój dziewiczy lot. Wydarzenie to zostało określone jako kamień milowy na drodze do dostarczenia go do francuskich sił powietrznych.

Egzemplarz biorący udział w oblocie został oznaczony numerem MSN7. 6 marca o godzinie 11:48 wystartował z lotniska w Sewilli. Lot trwał pięć godzin i czterdzieści dwie minuty. Załogą dowodził pilot, który na co dzień pracuje w przedsiębiorstwie Airbusa, Hugues Van Der Stichel, który bardzo pozytywnie ocenił wykonaną pracę.

Van Der Stichel stwierdził, że samolot nie sprawiał problemów, a jego zachowanie było zgodne z założeniami. Lot przebiegał bardzo spokojnie, a rezultat pierwszego oblotu wskazuje na dochowanie terminu dostawy do francuskiego lotnictwa.

Samolot transportowy A400M został zaprojektowany w celu zastąpienia starszych maszyn takich jak C-130 Hercules i Transall C-160. 17 stycznia przedstawiciele Airbus Military poinformowali o tym, że prace związane z przekazaniem odbiorcy są na ostatniej prostej. Szacuje się, iż pierwszy egzemplarz wojskowej wersji Airbusa zostanie odebrany przez Francuzów w drugim kwartale 2013 roku.

(defencetalk.com)