Czeskie wojska lotnicze wydzieliły pięć wielozadaniowych samolotów JAS 39 Gripen z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego, które chronić będą przestrzeń powietrzną nad Islandią. Misja o kryptonimie Airborne Surveillance & Interception Capabilities Iceland’s Peacetime Preparedness Needs, ASICIPPN, rozpocznie się 9 października i potrwa do końca bieżącego roku. NATO-wska misja jest podyktowany koniecznością zapewnienia ochrony w czasie pokoju sojusznikowi, który nie posiada własnych sił zbrojnych. Czesi będą trzecim z kolei państwem, które w tym roku wyśle kontyngent na Islandię. Wcześniej zadania misji wykonywały tam norweskie samoloty F-16 oraz amerykańskie F-15.

Do wyspiarskiego kraju uda się pięć samolotów JAS 39 Gripen, ich piloci i około osiemdziesięciu członków obsługi naziemnej. Podczas przelotu czeskich myśliwców towarzyszyć im będzie włoski powietrzny tankowiec Boeing KC-767, na którego pokładzie podróżować będzie wspomniany personel wraz ze środkami materiałowymi.
Konieczność ochrony islandzkiej przestrzeni powietrznej spowodowała amerykańska decyzja o rezygnacji z utrzymywania stałej obecności wojskowej w tym kraju. Wówczas ochroną islandzkiego nieba zajmowały się samoloty myśliwskie F-15, startujące z lotniska Keflavík.

(aco.nato.int;na zdjęciu czeski JAS 39 Gripen, fot. Maciej Hypś, Konflikty.pl)

Maciej Hyps, konflikty.pl