Czeski minister obrony Lubomír Metnar ogłosił, że zwycięzcami postępowania na nowe śmigłowce dla czeskich sił zbrojnych zostały amerykańskie UH-1Y Venom i AH-1Z Viper. Czechy kupią osiem UH-1Y i cztery AH-1Z za 14,5 miliarda koron (622 miliony dolarów).

O czeski kontrakt, poza zwycięskimi śmigłowcami Bella, walczyły też UH-60 w wersji uzbrojonej i AW139. Czesi uznali, że dwa typy wyspecjalizowanych śmigłowców lepiej wypełnią zadania niż jeden typ śmigłowca wielozadaniowego. Nowe maszyny zastąpią Mi-24. Wiropłaty zostały wybrane bez przeprowadzenia publicznego przetargu, a jedynie na podstawie negocjacji z trzema wybranymi producentami.

Minister Metnar wyraził nadzieję, że kontrakt zostanie podpisany jeszcze w tym roku, a dostawy powinny się zakończyć do 2023 roku. Cena obejmuje szkolenie personelu latającego i technicznego oraz pakiet logistyczny. Śmigłowce mają być wykorzystywane do transportu żołnierzy i zaopatrzenia, bezpośredniego wsparcia ogniowego, rozpoznania i ewakuacji medycznej – w tym w ramach powszechnego państwowego systemu ratownictwa.

Zobacz też: Bell oferuje Maroku AH-1Z i UH-1Y

(radio.cz, defence360.eu)

materiały prasowe Bella