Służba prasowa izraelskiego przedsiębiorstwa Rafael poinformowała, że żołnierze niemieckich wojsk lądowych przeprowadzili strzelania ćwiczebne przy użyciu pocisków systemu MELLS (Mehrrollenfähiges Leichtes Lenkflugkörper-System). Pociski, które są lokalną odmianą izraelskich Spike’ów LR, odpalano z nowych wyrzutni przenośnych wyposażonych w jednostkę kierującą ICLU (Integrated Control Launch Unit). ICLU opiera się na cyfrowym interfejsie użytkownika i umożliwia wykrywanie celów z bardzo dużej odległości.

Podczas strzelań szkolnych, wykonywanych częściowo w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, wykorzystano pięćdziesiąt cztery przeciwpancerne pociski kierowane Spike LR. Według przedstawicieli producenta wszystkie osiągnęły cel. Strzelania wykonywano w ramach kliku scenariuszy: strzelanie w kierunku celów za osłoną, zmiana celu po odpaleniu pocisku, strzelanie dzienne w trudnych warunkach atmosferycznych, w tym w silnym wietrze i deszczu. Żołnierze przeprowadzili ponadto próby nocne, wykorzystując celowniki termowizyjne.

System MELLS zastępuje kierowane przewodowo pociski przeciwpancerne drugiej generacji Milan 2. Trafiły one na wyposażenie niemieckich Marderów, które mają uzyskać nowe zdolności niszczenia wrogich czołgów. Uzbrojone w nowe pociski weszły w skład sił NATO Very High Readiness Joint Task Force.

Lokalne Spike’i mają być również przenoszone przez bojowe wozy piechoty Puma. W styczniu przeprowadzono próbne strzelania. Bundeswehra poinformowała, że po wstępnych problemach testy przebiegały bez utrudnień, jednak integracja z Pumami uległa opóźnieniu.

Milan 2 ma zasięg do dwóch kilometrów, po odpaleniu zaś konieczna jest nieprzerwana obserwacja celu przez strzelca. Pocisk ten, w przeciwieństwie do MELLS, nie może razić obiektów znajdujących się za przeszkodami. MELLS wyposażony jest w naprowadzane z wykorzystaniem światłowodu oraz kamery telewizyjnej i termowizyjnej pociski Spike LR Dual. Mogą one razić cele opancerzone, w tym czołgi, w odległości do czterech kilometrów.

Zobacz też: Rabini polowi w Bundeswehrze?

(janes.com)

materiały prasowe Rafaela