Według informacji podanych dziennikarzom CNN przez pracowników amerykańskiego Departamentu Obrony myśliwiec wielozadaniowy STOVL F-35B Lightning II ma już za sobą chrzest bojowy. Samoloty należące do US Marine Corps zaatakowały 27 września cel na terytorium Afganistanu.

Lightningi wykorzystane w uderzeniu wchodzą w skład eskadry VMFA-211 „Wake Island Avengers” i stacjonują na pokładzie okrętu desantowego USS Essex (LHD 2) typu Wasp, znajdującego się obecnie na Zatoce Perskiej. W skład jego komponentu lotniczego wchodzi sześć F-35B. Nie wiadomo, jak wiele z nich wysłano dziś nad Afganistan.

Nieoficjalnie wiadomo, że już wcześniej F-35B z Waspa odbywały patrole nad Somalią i w razie potrzeby były gotowe do uderzenia na działających tam islamistów. Taka potrzeba jednak się nie ujawniła, toteż na pierwsze użycie uzbrojenia w warunkach bojowych przyszło im czekać do teraz.

Był to jednak „tylko” chrzest bojowy F-35B. Pierwsze wykorzystanie w boju Lightninga II którejkolwiek wersji zapisały sobie na konto izraelskie wojska lotnicze, które użyły nad Syrią swoich Adirów (zasadniczo tożsamych z F-35A). Na chrzest bojowy czeka jeszcze F-35C.

Zobacz też: Amerykanie grożą Belgom w sprawie wyboru myśliwca

(cnn.com, stripes.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Matthew Freeman