Według The Wall Street Journal Chiny i Kambodża podpisały tajną umowę pozwalającą chińskim siłom zbrojnym na korzystanie z kambodżańskich instalacji wojskowych. Gazeta powołuje się na informacje z ambasady USA w Phnom Penh. Władze Kambodży zaprzeczają doniesieniom.

Pogłoski o budowie chińskiej bazy w Kambodży pojawiły się jesienią ubiegłego roku. Zdobycie takiego przyczółku wzmocniłoby pozycję Chin w całej Azji Południowo-Wschodniej. Oprócz tego w grę wchodzi jeszcze ochrona ewentualnego kanału przez przesmyk Kra w Tajlandii, który skróciłby drogę morską na Bliski Wschód i pozwolił ominąć cieśninę Malakka.

Informacje, które uzyskał The Wall Street Journal, nie mówią jednak o budowie bazy, ale o udostępnieniu jednej z baz marynarki wojennej Kambodży na okres trzydziestu lat. Następnie umowa byłaby automatycznie odnawiana co dziesięć lat. Dalsze szczegóły pozostają niejasne, w grę ma wchodzić przebywanie personelu wojskowego, składowanie sprzętu i cumowanie okrętów. Chińscy wojskowi mieli otrzymać ponadto prawo do przemieszczania się w swojej części bazy z bronią i kambodżańskimi paszportami. Ponadto wstęp do chińskiej części bazy ma być możliwy wyłącznie za zgodą Chin.

Najprawdopodobniej chodzi o bazę Ream położoną pod Sihanoukville. W poprzednich latach pewnych inwestycji dokonali tam Amerykanie, wznosząc nabrzeża i pirs. Obecnie część tych instalacji ma zostać przeniesiona, a na terenie bazy oczyszczono teren o powierzchni około 25 hektarów. Według ministerstwa obrony Kambodży kroki te mają służyć dalszemu rozwojowi infrastruktury i poprawie bezpieczeństwa.

Najprawdopodobniej nie będzie to jedyna baza Chin w Kambodży. W Dara Sakor, 64 kilometry na północny zachód od Ream, chińska firma wznosi lotnisko z pasem startowym o długości ponad trzech kilometrów. Oficjalnie ma być to obiekt cywilny, jednak układ dróg startowych podejrzanie przypomina lotniska wojskowe. Według ocen Pentagonu w Dara Sakor będą mogły bazować myśliwce, a także bombowce, w których zasięgu znajdzie się cieśnina Malakka.

Zobacz też: Kolejne bazy w Dżibuti

(wsj.com)

Simon Yang na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic