Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza stanęła przed poważnym wyzwaniem: jej żołnierze nie mieszczą się w części pojazdów pancernych. Również mundury okazują się za małe.

O sprawie informuje oficjalny organ prasowy ChALW – Jiefang Junbao. Żołnierze narzekają na ciasnotę starszych typów czołgów i innych wozów bojowych. Problem dotyczy także przechowywanych w magazynach sortów mundurowych. Agencja Xinhua stwierdziła nawet, że konieczne są pilne rozwiązania.

Przyczyną problemu są reformy gospodarcze i postępujący za nimi wzrost standardu życia. Obecnie rekruci są o średnio dwa centymetry wyżsi niż dwadzieścia lat temu, mają także o mniej więcej pięć centymetrów większy obwód bioder. Warto zwrócić uwagę, że pojazdy projektowane trzydzieści czy czterdzieści lat temu uwzględniały żołnierzy o jeszcze drobniejszej budowie ciała.

Poprawa warunków fizycznych stawia przed dowództwem szereg kłopotów, których rozwiązanie będzie dużym obciążeniem dla resortu obrony. W pierwszym rzędzie chodzi o konieczność wymiany zmagazynowanych mundurów i hełmów. Ustalając w poprzednich latach ambitne plany modernizacyjne, chińscy generałowie nie przewidzieli, że wozy bojowe trzeba będzie wymieniać szybciej, niż zakładano, inaczej czołgiści nie zmieszczą się do pojazdów.

(welt.de)