Chińska marynarka wojenna weźmie udział w przyszłorocznej edycji największych na świecie morskich manewrów RIMPAC. Zaproszenie wystosowały Stany Zjednoczone podczas wizyty chińskiego przywódcy Xi Jipinga.

Do spotkania Xi z Barackiem Obamą doszło w dniach 7–8 czerwca w Rancho Mirage w Kalifornii. Relacjonujący wydarzenia ze strony chińskiej Yang Jiechi poinformował, że obaj przywódcy przykładają dużą wagę do wzajemnych relacji wojskowych i pragną budować ich nowy typ. Yang ogłosił także obustronny zamiar nawiązania strategicznego dialogu dotyczącego spraw takich jak zmiany klimatu i cyberbezpieczeństwo.

Rim of the Pacific Exercise (RIMPAC) odbywają się co dwa lata na przełomie czerwca i lipca. Gospodarzami ćwiczeń są US Navy, USMC, amerykańska straż wybrzeża i Gwardia Narodowa. Do grona regularnych uczestników należą: Australia, Kanada, Korea Południowa, Tajlandia, Indonezja, Malezja, Kolumbia, Chile, Peru, Francja, Holandia i Wielka Brytania. Od kilku edycji w RIMPAC uczestniczą także okręty z państw obserwatorów. W ubiegłym roku była to na przykład grupa niszczyciela Admirał Pantelejew ze składu rosyjskiej Floty Oceanu Spokojnego.

(ecns.cn)